4.5G Güvenliği

Yenilenen teknoloji ile hayatımız her geçen daha çok değişmektedir. Günümüzde teknoloji soluduğumuz nefes kadar bizlere yakın bir hal almıştır. Böylesi bir durumda doğal olarak rekabet ortamı artmış olup, birbirinden farklı sektörler teknolojinin içinde var olmaya başlamıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bu alanda en büyük gelişme tartışmasız telekomünikasyon alanıdır. Zaten bunun en büyük etkisini 4.5g ile görebiliyoruz. Yakın geçmişe şöyle bir baktığımızda cep telefonlarındaki değişim günümüzde doğru ki aşırı derece de yol kat etti. Bu durumda doğal olarak her türlü hizmeti bize sağlayan akıllı telefonları doğurdu. Bu da hızı gerektirdi. Akıllı cep telefonları ile internete bağlanabiliyor ve bir çok gündelik işlemi yapabilir hale geldik.

4.5g, 4.5g güvenilir mi?, 4.5g ile konuşmak

Her şeyimizi halledebildiğimiz akıllı telefonlarımızın olmazsa olmaz en önemli hususu hızlarıdır. Geçen aylarda ülkemiz 4.5 G‘ye geçiş yaptı. Bu geçişin bir çok reklamı her yerde karşınıza çıkmıştır. Ancak bize hız sağlayan bu hizmetin gelmesiyle beraber ortaya çıkabilecek güvenlik zafiyetlerinden ne yazık ki birçok kimsenin haberi bile yoktur. 4.5G ile birlikte artık yapılacak olan telefon görüşmeleri ip bazlı olacaktır. Peki ip bazlı bir telefon görüşmesi olması neleri doğuracaktır diye aklınızda bir çok soru oluşmuştur. Öncelikle ülkemiz merkezli olarak verilen ip numaraları üzerinden telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan gsm operatörleri, bu sayede daha hızlı bir telefon görüşmesi yapmanızı sağlamaktadır. Ancak ip ilişkili olduğu için kötü niyetli olan bir kişi, gerekli yazılım bilgisine sahip ise sizlerin kişisel görüşmelerinizi rahatlıkla ele geçirebilecektir. Maalesef bunun için yapılmış olan bir güvenlik ve koruma yoktur. Bunların yanı sıra ele geçirecekleri kişisel bilgileriniz ile farklı mecralarda kullanabilirler. Çoğu üniversitedeki akademisyen bilgisayar mühendisleri bir an önce bu soruna el atılması için siber suçlara başvuru yapmıştır.

Bu şu demek oluyor, teknoloji gelişiyor belki ama bunun güvenlik ortamı da sağlanmalıdır. Yoksa az önce de dediğimiz gibi bir çok kişi sizin özel bilgilerinizi kontrol edebilir ve dinleyebilir hale gelecektir. Bunu istemiyorsanız 4.5g’ye geçerken bir kez daha düşünün derim. Hızlı bir konuşma ve internete bağlanma evresi size sonrasında yavaş ama sorunlu bir süreci de beraberinde getirebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*