Android Telefonla Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin Bunları Yapın!

Android telefonlar hayatımızın her alanında geniş yer kaplamaktadır. Özellikle de güzel anlarımızı ölümsüzleştirdiğimiz fotoğraf konusunda akıllı telefonlar vazgeçilmez bir hal almıştır. Hatta profesyonel fotoğraf makinelerine olan ilginin dahi azalmasına sebep olmuştur. Kısacası akıllı telefonların fotoğraf konusunda profesyonel makinelerin önüne geçtiğini söylemek mümkündür. Bu durum android tabanlı telefonların ileri teknoloji özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Akıllı telefonların kamera özellikleri profesyonel makineleri aratmamaktadır. Yüksek çözünürlüklü ve her geçen gün yenilenen teknolojiyle birlikte gelişen özellikler telefonları oldukça çekici hale getirmiştir. Akıllı telefonların kameraları 5 MP’nin üzerinde olabilmektedir. Bu özellikler akıllı telefonla çekilen fotoğraflardan mükemmel sonuç alınmasını sağlamaktadır. Ama istenilen sonuca en yakın görüntünün elde edilebilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kurallara Uyun  Daha İyi Fotoğraflar Elde Edin

Telefonla fotoğraf çekiminde en sık yapılan hatalardan biri flaşı yanlış kullanmaktır. Flaş doğal görünümün önüne geçmektedir. Bu nedenle flaş genellikle kapalı tutulmalıdır. Güneşin düşmeye başladığı saatlerde ise manuel mod kullanılmalıdır. Işığı daha iyi yakalamak için oldukça doğru bir adımdır. Ancak amaç keskin gölgeler oluşturmak ise yeterli doğal ışık varken flaş açılabilir. Tüm bunlar uygulanırken telefonun özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri de buğulu ve kaymış fotoğraflardır. Kurallara ne kadar uyulursa uyulsun, eğer telefon sabit tutulmaz ise başarılı fotoğraflar elde edilemez. Telefon iki elle sabit şekilde tutulmalıdır. Daha sağlıklı görüntüler elde edebilmek için bunlara ek olarak vücuttan destek alınabilir. Eğer istenilen hareketli görüntü ise o zaman objektif hızının arttırılması gerekir. Hareketli objelerin net olarak yakalanmasının yanında ışık da doğru kullanılmış olur.

Efektlerle Fotoğraflarınızı Güzelleştirin

Telefonlarda bulunan efektler fotoğrafların daha da güzelleşmesini sağlamaktadır. Efektlerdeki çeşitlilik kullanıcıya farklı sonuç imkanları sunmaktadır. Bu efektlere kamera ayarları içinden ulaşmak mümkündür. Bunlar; siyah-beyaz, canlı, negatif, sepya vs. olarak çeşitlenmektedir. Ayrıca fotoğraf çekildikten sonra üzerine filtre de atılabilir. Bu seçenekler hem fotoğrafları güzelleştirir, hem de farklı kareler elde edilmesini sağlar. Kullanıcılar bu içerikler sayesinde daha keyifli fotoğraf çekimi yapabilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*