Müzik Tarzı Kişiliğinizi Etkiliyor

Müzik, ruhun gıdasıdır sözünü mutlaka herkes biliyordur. Bilmese bile muhakkak birkaç kez duymuşlardır. Bir insanın hayatı açısından kolay gibi görünse bile müzik çok ciddi bir önem taşıyor. Sonuçta bir gün içerisin de büyük bir çoğunluk ile müzik dinliyoruz. Bunun yanında ise yaşamış olduğumuz ve karşı karşıya kaldığımız olaylara göre müzik tarzımızı bazen değiştiriyoruz. Ancak net bir olay ki hiçbir duygu karmaşası içine girmeden her insanın sürekli olarak dinlediği ve stabil olan bir müzik tarzı vardır. İşte bu dinlemiş olduğunuz müzik tarzı ise sizin tam olarak kişiliğinizi yansıtıyor. Bunun ilave olarak dinlenilen müzik tarzının uzun vaade içinde ise kişinin hemen hemen karakteri üzerinde de değişiklik gösterdiği incelenmiştir.

müzik tarzı, yaşam, müzik tarzı ve kişilik, müzik tarzı yaşı etkiliyor mu?

Bu anlam ve bilgiler için de belli müzik türlerinin belli kişilikleri yansıtıyor. Buna göre caz müzik seven ve dinleyen bireyler genel olarak hayatlarında sorumluluk sahibi ve pozitif bireyler oldukları saptanmıştır. Bunun yanı sıra caz müzik dinleyen insanların diğer müzik türünü dinleyen insanlara göre daha duygusal ve daha arkadaş canlısı oldukları görünmektedir. Bunun dışında elektronik müzik seven insanların daha çabuk parlayan bireyler ve daha öfkeli oldukları gözler önüne serilmiştir. Ayrıca klasik müzik seven ve tercih eden bireyler ise normal yaşamlarında daha zeki insanlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Ben az çok kafama göre araştırmalar yaparak açıklamalarda bulunmaya çalıştım. Ama örneğin arabesk müzik tarzı olan kişilerde ne gibi duyguların uyandığına pek karar veremedim diyebilirim. Çünkü arabesk isyankar yapabildiği kadar duygusal açısı olan da bir müzik şekli. Bir diğer soru ise yaşı etkiliyor mu etkilemiyor mu? Bence müzik tarzı illa ki yaşlandıkça değişecektir. Kendimden örnek vermem gerekirse, daha önceleri Türk sanat müziği yerine rap müzik dinliyordum. Ama sonraları yaşadığımız bazı şeyler ve bulunduğumuz çevreden ötürü sanat müziği de dinlemeye başladım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*